naglowek.jpg (41128 bytes)

glowna.gif (1102 bytes)galeria.gif (1085 bytes)cennik.gif (1061 bytes)technika-wykonania.gif (1290 bytes)zamowienia.gif (1252 bytes)kontakt.gif (1101 bytes)linki.gif (990 bytes)

Jak powstają?

PORTRETY W TECHNICE DIGITAL PAINTING na płótnie:

Jak powstają moje prace?

Portrety powstają przy użyciu techniki digital painting, czyli malarstwa cyfrowego. Do tworzenia portretów używam tabletu Wacom Cintiq 12wx we współpracy z programem do malowania Corel Painter (leciwą już wersję IX) - zestawu zastępującą sztalugi, płótna, farby i pędzle tradycyjne.

Z racji faktu, że przygotowuję prace do wydruku wielkoformatowego i muszę dobrze widzieć każdy szczegół, korzystam z podglądu na 21-calowym monitorze.


Tablet graficzny zastępuje tradycyjną sztalugę lub rysownicę. Rysik dołączony do tabletu zastępuje tradycyjny pędzel. Program graficzny Corel Painter udostepnia cyfrowe końcówki pedzla którymi maluję.

Tablet Wacom Cintiq 12 WX  na którym pracuję:


Moja praca nie polega na powiększaniu zdjęć i dodawaniu do nich teł. Ręcznie odtwarzam każdy szczegół portretu, a w niemal każdym portrecie wiele szczegółów celowo wykonuję nieco inaczej niż przedstawia zdjęcie, dla uzyskania lepszego efektu:

przykład1
przykład2
przykład3

W niektórych przypadkach najpierw wykonuję fotomontaż z 2 lub więcej zdjęć, a następnie na jego podstawie portret w technice digital painting.
Metodą klasycznego fotomontażu nie dałoby się uzyskać perfekcyjnego efektu jaki ja uzyskuję w swoich pracach, szczególnie na wydruku wielkoformatowym, gdzie widać dobrze każdy fragment pracy:

przykład
przykład2
przykład3.

Odpowiadając na wciąż powtarzajace się pytania od dociekliwych osób: Nie istnieje maszyna do "olejnego drukowania" ani program, który automatycznie maluje moje prace. Nie stosuję żadnych filtrów! Czas mojej pracy nad jednym 1-osobowym portretem cyfrowym  to 1-2 dni. Czas pracy nad portretem wieloosobowym to kilka dni.

Przykładowy portret ( można powiększyć ):

Proces przygotowania płótna:

Po wykonaniu cyfrowego portretu i zakceptowaniu go przez klienta, plik w wysokiej rozdzielczości trafia do druku na ploterze i jest przenoszony na płótno , które po wydruku zostaje naciągnięte na drewniane krosno. 

Płótno używane do wydruków:

plotno.jpg (53095 bytes)

Płótno jest impregnowane akrylem lub werniksem. W przypadku zastosowania akrylu uzyskuje się efekt wzmocnienia kontrastów oraz połysk, przypominający nieco połysk obrazów olejnych 
(zdjęcie poniżej). W przypadku werniksu efekt jest pół-matowy.

Zdjęcie portretu na płótnie w ramie nr 368: Pakowanie i wysyłka

Tak przygotowane płótno jest bardzo starannie pakowane w grubą tekturę. Opakowanie takie w pełni zabezpiecza płótno przed uszkodzeniem w trakcie transportu.

Płótno po zapakowaniu - w takiej formie jest wysyłane do klienta:


Portret rysowany ręcznie ołówkiem na papierze:

Portrety powstają na kartce formatu A-4 na papierze Canson Student o gramarurze 90 gram. Rysunki utrwalam fiksatywą. Portret jest pakowany w sztywną teczkę, w razie potrzeby, aby zabezpieczyć rysunek, dodaję dodatkowe usztywnienie z makulatury. Całość wkładam do dużej koperty ochronnej i wysyłam listem poleconym priorytetowym.

Rysunek na kartce wraz z opakowaniem:


Portret lub akt rysowany ręcznie ołówkiem i oprawiony w szkło i  drewnianą 
ramę:

Portret jest rysowany ołówkiem ( ewentualnie dodatkowo białym żelopisem ) na papierze Canson, utralony fiksatywą, oprawiony w tekturową ramkę pass partout , szkło oraz drewnianą ramę o szerokości 3,5 cm
- całość razem z oprawą ma rozmiar 30 cm x 40 cm.  

Można wybrać dowolny kolor
pass partout - probki dostepnych kolorów znajdują sie TUTAJ.

Próbnik ram znajduje się TUTAJ.

Po solidnym zapakowaniu w tekturowe pudełko paczka zostaje wysłana kurierem.

Rysunek wykonany ołówkiem w ramie nr 366
( kliknij, aby powiększyć):