naglowek.jpg (41128 bytes)

glowna.gif (1102 bytes)galeria.gif (1085 bytes)cennik.gif (1061 bytes)technika-wykonania.gif (1290 bytes)zamowienia.gif (1252 bytes)kontakt.gif (1101 bytes)linki.gif (990 bytes)

Jak powstają?

PORTRETY W TECHNICE DIGITAL PAINTING na płótnie:

Jak powstają moje prace?

Portrety powstają przy użyciu techniki digital painting, czyli malarstwa cyfrowego. Do tworzenia portretów używam tabletu Wacom Cintiq 12wx we współpracy z programem do malowania Corel Painter (leciwą już wersję IX) - zestawu zastępującą sztalugi,płótna, farby i pędzle tradycyjne. Z racji faktu, że przygotowuję prace do wydruku wielkoformatowego i muszę dobrze widzieć każdy szczegół, korzystam z podglądu na 21-calowym monitorze.

Tablet graficzny zastępuje tradycyjną sztalugę lub rysownicę. Rysik dołączony do tabletu zastępuje tradycyjny pędzel. Program graficzny Corel Painter udostepnia cyfrowe końcówki pedzla którymi maluję.

Fot.1. Tablet Wacom Cintiq 12 WX  na którym pracuję.


Ręcznie odtwarzam każdy najdrobniejszy szczegół portretu, a w niemal każdym portrecie wiele szczegółów celowo maluję inaczej niż przedstawia zdjęcie, dla uzyskania określonego efektu estetycznego:

przykład1
przykład2
przykład3
przykład4
przykład5.

Poza tym czesto moje portrety są wykonane z kilku zdjęć, z których metodą klasycznego fotomontażu nie dałoby się uzyskać perfekcyjnego efektu jaki ja uzyskuję w swoich pracach:

przykład1
przykład2.

Odpowiadając na wciąż powtarzajace się pytania od dociekliwych osób: Nie istnieje maszyna do "olejnego drukowania" ani program, który automatycznie maluje moje prace. Czas pracy nad jednym 1-osobowym portretem ( w ujęciu do ramion ) to minimum 4 godziny. Czas pracy nad portretem wieloosobowym to kilka dni. Oczywiście piszę o czasie przygotowania samego portretu w wersji cyfrowej.


Fot.2. Przykładowy projekt oraz jego fragment w powiększeniu.

 

Fot. 3. Kliknij na poniższą miniaturkę, aby powiększyć porównanie fragmentu zdjecia z fragmentem portretu:

Proces przygotowania płótna:

Po wykonaniu cyfrowego portretu i zakceptowaniu go przez klienta, plik w wysokiej rozdzielczości trafia do druku na ploterze Epson Stylus i jest przenoszony na wysokiej  jakości płótno Canvas Leonardo, które po wydruku jest napinane na drewniane krosno. Płótno jest impregnowane akrylem, który wzmacnia głębię kolorów i sprawia, że po wyschnięciu portret nabiera lekkiego połysku.

 

Fot.4 Płótno używane do wydruków:

plotno.jpg (53095 bytes)

Czy na płótnie znajdują się wypukłości od pociągnięć pędzla?

Oczywiście nie. Jest to przecież wydruk. Płótno jest naturalne bawełniane i ma specyficzną dla płótna fakturę, ale poza nią, żadnych wypukłości na płótnie nie ma.

Dwa rodzaje zawinięcia na blejtram:

1. Zawinięcie standardowe - do takiego płótna konieczna będzie oprawa w ramę, którą można zamówić na dwa sposoby :

  • We własnym zakresie - np. w galerii zajmującej się oprawą obrazów.
  • Można zamówić od razu portret razem z oprawą w ramę u mnie. Można poprosić o konkretny kolor ramy lub zdać się na mnie w jej dopasowaniu do kolorystyki konkretnego projektu portretu. 
Próbnik dostępnych ram znajduje się TUTAJ.

Fot. 5-8. Płótno z zawinięciem standardowym

 

Fot. 9. Zdjęcie portretu w ramie nr 368:2. Zawinięcie z tyłu blejtramu -  płótno nadaje się do powieszenia na ścianie bez ram ponieważ  boki są zadrukowane, a zszywki umieszczone z tyłu i całkowicie niewidoczne.

Fot. 10,11. Płótno z zawinięciem z tyłu blejtramu

 

 Pakowanie i wysyłka

Tak przygotowane płótno jest bardzo starannie pakowane w grubą tekturę. Opakowanie takie w pełni zabezpiecza płótno przed uszkodzeniem w trakcie transportu.

Fot.12. Płótno po zapakowaniu - w takiej formie jest wysyłane do klienta.


Jaka jest róznica między portretem wykonanym techniką digital painting wydrukowanym na płótnie, a zwyczajnym wydrukowanym na płótnie zdjęciem?

Wielokrotnie zetknęłam się z tym pytaniem i dlatego w tym miejscu postaram się na nie  odpowiedzieć. Od dłuższego czasu w internecie spotkać można wiele firm, które swoją usługę drukowania zdjęć na płótnie reklamują mniej więcej w tym stylu " Stwórz obraz na płótnie ze swojego zdjęcia", albo "Dzieło sztuki na płótnie". Te naciągane slogany reklamowe powodują pewien zamęt w umyśle niektórych moich klientów. Zastanawiają się oni, czy przypadkiem gdy zamówią  wydruk na płótnie, jakaś maszyna automatycznie nie przerobi zdjęcia na prawdziwy obraz. To, co zazwyczaj jest reklamowane, to nie jest żaden obraz, a tylko wydrukowane na płótnie zdjęcie - klient dostaje to samo, co otrzymałby po wywołaniu na papierze, różni się tylko podłoże i rozmiar, większość wydruków zdjęć na płótnie jest też napinana na krosno.

Przykład z mojej pracy: W pewnych sytuacjach, gdy na zdjęciu przesłanym przez klienta twarz jest zacieniona i nieostra i do portretu wykonywanego techniką digital painting się nie nadaje, a klientowi szczególnie zależy na wykonaniu portretu z tego konkretnego zdjęcia, proponuję sam tylko wydruk tej fotografii.

fot.13.To jest wydruk zdjęcia, a nie portret wykonany techniką digital painting:


Portret rysowany ręcznie ołówkiem na papierze:

Portrety powstają na kartce formatu A-4 na papierze Canson Student o gramarurze 90 gram. Rysunki utrwalam fiksatywą. Portret jest pakowany w sztywną teczkę, w razie potrzeby, aby zabezpieczyć rysunek, dodaję dodatkowe usztywnienie z makulatury. Całość wkładam do dużej koperty ochronnej i wysyłam listem poleconym priorytetowym.

  Fot. 15. Rysunek na kartce wraz z opakowaniem.

Portret rysowany ręcznie ołówkiem, zeskanowany i wydrukowany na płótnie:

Portret rysuję tradycyjnymi ołówkami na papierze A-4, następnie jest skanowany i wydrukowany na prawdziwym płótnie bawełnianym.

Płótno zostaje zawinięte na blejtram malarski, zaimpregnowane i oprawione w ramę.

Zarówno rodzaj płótna jak i technika druku są identyczne jak w przypadku portretów na płótnie tworzonych  w technice digital painting.

Rozmiary płótna do których mozna powiększyć rysunek ołówkowy bez utraty jego jakości: 30x40, 40x50.

Próbnik ram znajduje się TUTAJ.

Po solidnym zapakowaniu w grubą tekturę portret jest wysyłany kurierem.Portret lub akt rysowany ręcznie ołówkiem i oprawiony w szkło i  drewnianą 
ramę:

Portret jest rysowany ołówkiem ( ewentualnie dodatkowo białym żelopisem ) na papierze Canson, utralony fiksatywą, oprawiony w tekturową ramkę pass partout , szkło oraz drewnianą ramę o szerokości 3,5 cm
- całość razem z oprawą ma rozmiar 30 cm x 40 cm.  

Można wybrać dowolny kolor
pass partout - probki dostepnych kolorów znajdują sie TUTAJ.

Próbnik ram znajduje się TUTAJ.

Po solidnym zapakowaniu w tekturowe pudełko paczka zostaje wysłana kurierem.


Fot. 16. Rysunek wykonany ołówkiem w oprawie w ramę nr 366
( kliknij, aby powiększyć).