naglowek.jpg (41128 bytes)

glowna.gif (1102 bytes)galeria.gif (1085 bytes)cennik.gif (1061 bytes)technika-wykonania.gif (1290 bytes)zamowienia.gif (1252 bytes)kontakt.gif (1101 bytes)linki.gif (990 bytes)PORTRETY W TECHNICE DIGITAL PAINTING na płótnie:

Portrety tworzone w technice digital painting i drukowane na płótnie. 
Co to właściwie jest?

Najlepiej na wstępie odpowiedzieć na pytanie czym one nie są.

Fot. 1 :To jest wydruk zdjęcia, a nie portret wykonany techniką digital painting:


Jaka jest róznica między portretem wykonanym techniką digital painting wydrukowanym na płótnie, a zwyczajnym wydrukowanym na płótnie zdjęciem?

Wielokrotnie zetknęłam się z tym pytaniem i dlatego w tym miejscu postaram się na nie  odpowiedzieć. Od dłuższego czasu w internecie spotkać można wiele firm, które swoją usługę drukowania zdjęć na płótnie reklamują mniej więcej w tym stylu " Stwórz obraz na płótnie ze swojego zdjęcia", albo "Dzieło sztuki na płótnie". Te naciągane slogany reklamowe powodują pewien zamęt w umyśle niektórych moich klientów. Zastanawiają się oni, czy przypadkiem gdy zamówią  wydruk na płótnie, jakaś maszyna automatycznie nie przerobi zdjęcia na prawdziwy obraz. To, co zazwyczaj jest reklamowane, to nie jest żaden obraz, a tylko wydrukowane na płótnie zdjęcie - klient dostaje to samo, co otrzymałby po wywołaniu na papierze, różni się tylko podłoże i rozmiar, większość wydruków zdjęć na płótnie jest też napinana na krosno.

Przykład z mojej pracy: W pewnych sytuacjach, gdy na zdjęciu przesłanym przez klienta twarz jest zacieniona i nieostra i do portretu wykonywanego techniką digital painting się nie nadaje, a klientowi szczególnie zależy na wykonaniu portretu z tego konkretnego zdjęcia, proponuję sam tylko wydruk tej fotografii. Fot.1 przedstawia przykład takiej właśnie sytuacji - czyli wydruk zwykłego zdjęcia.

Jak zatem powstają moje prace?

Ja ręcznie odtwarzam każdy najdrobniejszy szczegół portretu, a w praktycznie każdym portrecie wiele szczegółów celowo maluję inaczej niż przedstawia zdjęcie, dla uzyskania określonego efektu estetycznego ( przykład1, przykład2, przykład 3, przykład4, przykład 5 ). Poza tym czesto moje portrety są wykonane z kilku zdjęć, z których metodą klasycznego fotomontażu nie dałoby się uzyskać perfekcyjnego efektu jaki ja uzyskuję w swoich pracach.

Odpowiadając na wciąż powtarzajace się pytania od dociekliwych osób: Nie istnieje maszyna do "olejnego drukowania" ani program, który automatycznie maluje moje prace. Czas pracy nad jednym 1-osobowym portretem ( w ujęciu do ramion ) to minimum 4 godziny. Czas pracy nad portretem wieloosobowym to kilka dni. Oczywiście piszę o czasie przygotowania samego portretu w wersji cyfrowej.

Do tworzenia portretów uzywam tabletu Wacom Cintiq 12wx we współpracy z programem do malowania Corel Painter (leciwą już wersję IX) - zestawu zastępującą sztalugi,płótna, farby i pędzle tradycyjne. Z racji faktu, że przygotowuję prace do wydruku wielkoformatowego i muszę dobrze widzieć każdy szczegół, korzystam z podglądu na 21-calowym monitorze.

Tablet graficzny zastępuje tradycyjną sztalugę lub rysownicę. Rysik dołączony do tabletu zastępuje tradycyjny pędzel. Program graficzny Corel Painter udostepnia cyfrowe końcówki pedzla którymi maluję.

Fot.2.
Tablet Wacom Cintiq 12 WX  na którym pracuję.

Fot.3. Przykładowy projekt oraz jego fragment w powiększeniu.

 

Fot. 4. Kliknij na poniższą miniaturkę, aby powiększyć porównanie fragmentu zdjecia z fragmentem portretu:

Proces przygotowania:

Po wykonaniu cyfrowego portretu i zakceptowaniu go przez klienta, plik w wysokiej rozdzielczości trafia do druku na ploterze Epson Stylus i jest przenoszony na wysokiej  jakości płótno Canvas Leonardo, które po wydruku jest napinane na drewniane krosno. Płótno jest impregnowane akrylem, który wzmacnia głębię kolorów i sprawia, że po wyschnięciu portret nabiera lekkiego połysku.

 

Fot.5 Płótno używane do wydruków:

plotno.jpg (53095 bytes)

Czy na płótnie znajdują się wypukłości od pociągnięć pędzla?

Oczywiście nie. Jest to przecież wydruk. Płótno jest naturalne bawełniane i ma specyficzną dla płótna fakturę, ale poza nią, żadnych wypukłości na płótnie nie ma.

Dwa rodzaje zawinięcia na blejtram:

1. Zawinięcie standardowe - do takiego płótna konieczna będzie oprawa w ramę, którą można zamówić na dwa sposoby :

- We własnym zakresie - np. w galerii zajmującej się oprawą obrazów.
- Można złożyć zamówienie na oprawę w ramę bezpośrednio u mnie.  Fot. 7 pokazuje zdjęcie portretu w ramie. Ceny ram oraz dostepne wzory znajdują się w zakładce Cennik.

Fot. 6-9. Płótno z zawinięciem standardowym

 

Fot. 10. Zdjęcie portretu w ramie:2. Zawinięcie z tyłu blejtramu -  płótno nadaje się do powieszenia na ścianie bez ram ponieważ  boki są zadrukowane, a zszywki umieszczone z tyłu i całkowicie niewidoczne.

Fot. 11,12. Płótno z zawinięciem z tyłu blejtramu

 

 Pakowanie i wysyłka

Tak przygotowane płótno jest bardzo starannie pakowane w grubą tekturę. Opakowanie takie w pełni zabezpiecza płótno przed uszkodzeniem w trakcie transportu.

Fot.13. Płótno po zapakowaniu - w takiej formie jest wysyłane do klienta.


Portrety w ołówku, na papierze

Portrety powstają na kartce formatu A-4 na papierze Canson Student o gramarurze 90 gram. Rysunki zabezpieczam fiksatywą. Portret jest pakowany w sztywną teczkę, w razie potrzeby, aby zabezpieczyć rysunek, dodaję dodatkowe usztywnienie z makulatury. Całość wkładam do dużej koperty ochronnej i wysyłam listem poleconym priorytetowym.

  Fot. 14. Rysunek na kartce wraz z opakowaniem.

Portret w ołówku wydrukowany na płótnie

Portret powstaje na papierze A-4, następnie jest skanowany i wydrukowany na prawdziwym płótnie bawełnianym. 
Płótno zostaje zawinięte na blejtram malarski, zaimpregnowane i oprawione w ramę.
Można wybrać następujące formaty płótna: 20x25, 20x30, 30x40, 40x50.
Po zapakowaniu w grubą tekturę portret jest wysyłany kurierem.

Portret, akt wykonany ołówkiem i oprawiony w drewnianą 
ramę:

Portret jest rysowany ołówkiem ( ewentualnie dodatkowo białym żelopisem ) na papierze Canson, oprawiony w tekturową ramkę pass partout , szkło oraz drewnianą ramę o szerokości 3,5 cm
- całość razem z oprawą ma rozmiar 30cm x 40cm.  

Można wybrac dowolny kolor
pass partout. Kolory ram opublikowano w zakładce Cennik.

Po solidnym zapakowaniu w tekturowe pudełko paczka zostaje wysłana kurierem.

Fot. 15. Rysunek wykonany ołówkiem w oprawie ( kliknij, aby powiększyć).